Co je Kyokushinkai Karate?

| Historie Kyokushinkai | M. Oyama | Zápas a pravidla |


Kyokushinkai Karate je nejtvrdší ze všech stylů Karate, jehož sportovní zápas probíhá bez jakýchkoli chráničů a techniky jsou vedeny plnou silou na plný kontakt. Body jsou udělovány za tzv. knock-down, případně na základě viditelného poškození soupeře ( vyražený dech, kulhání, případně jiné projevy bolesti ). Rozdíl v pojetí boje a tréninku od ostatních stylů (Shotokan, Goju-ryu ) je zcela zásadní a již samotné heslo: ,,100 kg – váha šampiona“ hovoří za své.

Obrázek

Kyokushinkai Karate je velmi komplexním bojovým uměním, které klade velké nároky na veškeré pohybové schopnosti sportovců. Specializovaný trénink technik Karate musí být vyvážen tréninkem v posilovněa tréninkem flexibility. Nelze být pouze rychlý a pohyblivý, ale patřičně odolný a silný. Špičkoví představitelé tohoto stylu jako např. Andy Hug, Francisco Filho, Glaube Feitosa apod., jsou schopni rovnocenně zápasit v turnaji zvaném K-1 (dnes již pravidelný program sportovní stanice Eurosport). Mediálně nejslavnějším představitelem tohoto stylu je mistr Evropy Doplh Lungren, představitel akčních hrdinů.

Nechme ale promluvit samotného Masutatsu OYAMU formou výňatku z jeho knihy CESTA KYOKUSHIN.

Masutatsu OYAMA

CESTA KYOKUSHIN - Cesta poslední pravdy

ObrázekLidé se mne často ptají, co je Kyokushin. Jeden starý mistr jednou řekl, že 1 000 dní tréninku z vás udělá začátečníka, 10 000 dní pak mistra. Pak tedy Kyokushin je tedy Kyoku = nejlepší, mistr, Shin = pravda (zde ve smyslu naprosté reality - pozn. překl.). Kyokushin je pak snahou o ovládání reality, hledáním smyslu a pravdy.

Karate je velmi jednoduchým uměním, ale jeho prezentace ve filmu, komiksech je spojena s líbivými pohyby a akcemi. To je však byznys, který nemusí zobrazovat pravdu - jeho cílem je výdělek. Ve skutečnosti je karate velmi jednoduchá věc a jednoduché věci jsou nudné. Mladým lidem, kteří vyhledají karate, se pak zdá velmi nezáživné, protože očekávají ihned zážitky jako z filmů. To však samozřejmě není možné, protože jak říká přísloví každá květina vyrůstá až poté, kdy vyrostou listy, které ji živí. 

Pamatuji si na jednoho žáka, který se přišel na rok učit karate do Tokya. Trénink se mu zdál být velmi tvrdý a jednoduchý, s opakováním stejných technik 1000x denně. Pro něj to nebyl boj s jinými, ale sám se sebou. To je karate. 

Lidé, kteří se s Kyokushin seznamují, říkají nejprve, že je to nesprávně pojaté karate, poté, že je to "Kenka karate" (karate zaměřené na pouliční boj) a nakonec, že je to karate opravdového boje. Já chci ale vytvořit z mého karate karate zaměřené na růst ducha.

Karate je založeno na duchu bojových umění. Tím míníme, že musíte být tvrdí na sebe a vstřícní k ostatním. Samozřejmě, že trénink Kyokushin je tvrdý, ale nikoli násilný. Při tréninku nikoho nezabijeme, jak se to stává například u fanoušků nejrůznějších sportovních klubů. Stále zdůrazňuji svým instruktorům, aby byli nekompromisní k sobě - nemohou dát za úkol svým žákům 1 000 kopů, nemohou nařídit 300 kliků, dokud je oni sami neudělají. Nemohou být líní a zároveň tvrdí k ostatním. Příliš mnoho lidí je dnes shovívavých vůči sobě a nekompromisní k ostatním - právě ti by měli studovat cestu Budo (bojových umění), cestu karate, cestu Kyokushin karate.